دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 31182
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
اصطلاحات دنیای کامپیوتر پهنای باند Band Width
پهنای باند در ارتباط با تفاوت بین بالاترین و پایین ترین فرکانسهای در دسترس برای انتقال یک محدوده خاص میباشد. اما در استفاده از شبکه ظرفیت انتقال یک کامپیوتر یا یک کانال ارتباطی میباشد که بر حسب مگابایت در هر ثانیه (mbps) بیان میشود. به عنوان مثال اترنت دارای پهنای باند ۱۰ مگابایت در هر ثانیه و FDDI دارای پهنای باند ۱۰۰ مگابایت در ثانیه میباشد.
 PPTP●
PPTP
مخفف کلمات ( Point–to- Point Tunneling Protocol) میباشد. شکل کلی از پروتکل نظیر به نظیر ( PPP) است که برای ارتباطات مورد استفاده قرار میگیرد. PPTP توسط مایکروسافت طراحی شده است تا از شبکه های خصوصی مجازی (Virtual Private Network) پشتیبانی کند. این شبکه ها (VPN) به اشخاص و سازمانها امکان میدهد تا از اینترنت به عنوان یک روش امن برای ارتباطات استفاده کنند.
مسیر یاب Router
مسیر یاب یا مسیر گردان (Router) ابزاری واسط در شبکه است که در تحول پیام ها نقش دارد . در شبکه ای که کامپیوتر های زیادی به آن متصل هستند مسیر یاب بسته ها را به قسمت صحیحی از شبکه محلی (LAN) ارسال میکند تا آنها را به مقصدشان برساند. ما از مسیر یاب برای متصل ساختن شبکه های محلی (LAN) جهت تشکیل شبکه های گسترده و به منظور ساختن شبکه های گسترده بزرگتر اسفاده میکنیم. شبکه هایی که از طریق مسیر یاب به یکدیگر متصل میشوند میتوانند قراردادهای مشابه یا متناوب استفاده از شبکه را به کار گیرند.
● Extranet
شکل توسعه یافته اینترنت یک شرکت را گویند که با به کارگیری فناوری وب جهانی ، ارتباطات تامین کنندگان مواد اولیه و مشتریان را با شرکت تسهیل مینماید. اکسترانت به مشتریان و تامین کنندگان مواد اولیه اجازه میدهد تا با دسترسی محدودی که به شبکه محلی شرکت دارند سرعت کارایی روابط تجار میان خود را رشد دهند.
● Ping
با استفاده از این برنامه به راحتی میتوان بسته های اطلاعاتی از کامپوترتان و از طریق اینترنت به یک کامپیوتر دیگر را آزمایش کنید که بسته ها رفته و باز میگردند. ارسال و دریافت یک بسته اطلاعاتی متنی کوچک Pinging نام دارد و با استفاده از دستور Ping انجام دستور و برای آن پنجره Start/ Programs/ MS DOSدستور زیر را تایپ کنید :
Ping
یا نام کامپیوتری که میخواهد به آن بسته ارسال کنید IP نشانی عددی
● SMTP
تحویل نامه در اینترنت توسط سیستمی به نام Simple Mail Transfer Protocol که یک قرارداد ساده میباشد و بخشی از خانواده TCP/IP است انجام میشود. پس SMTP قرارداد یا چگونگی تحویل نامه از یک بخش اینترنت به بخش دیگر است.
● Navigation
کلیدهای راهنما در سایت هستند که اگر به خوبی در سایت قرار داده شوند حتی کاربران مبتدی نیز به راحتی میتوانند در سایت گردش کنند و یکی از اساسی ترین ارکان در طراحی وب است.
● Internet Broad Casting
پخش اینترنت
پخش صدا یا تصور یا سیگنالها توسط اینترنت ، پخش اینترنت شامل ایستگاههای سنتی پخش امواج از طریق فضا است که سیگنالهای خود را به اینترنت انتقال میدهند. ایستگاههای خاص اینترنت نیز به ایستگاههای پخش اینترنت تعلق دارند. شنوندگان نرم افزار صوتی اینترنت مانند Real Audio را به کار میبرند. )قسمت دوم)
سیستم ورودی/خروجی پایه (بایوس) basic input_output system ) BIOS)
BIOS
در یک PCمجموعه ای از دستورات است که به سخت افزار کامپیوتر و سیستم عامل امکان می دهد که با برنام های کاربردی و ابزارهای جانبی، مانند دیسکهای سخت، چاپگرها و تطبیق دهنده های تصویر ارتباط برقرار سازند. این دستورات به عنوان بخش ثابتی از کامپیوتر درROM (حافظه فقط خواندنی) ذخیره می شوند. دستورات فوق همیشه در نشانیهای مشخص از حافظه در دسترس هستند، بنابراین تمام ببرنامه ها به منظور انجام اعمال ورودی/خروجی اصلی خود می توانند به آنها دستیابی داشته باشند.BIOS کامپیوترهای آی بی ام دارای حق تألیف است و تنها ماشینهای آی بی ام می توانند از آن استفاده نمایند. شرکتهای دیگر همچونPhoenix , Award وAmerican , Megatrends انواع BIOS را برای سایرسازندگان کامپیوتر تولید کرده اند. در صورتی که کامپیوتری به غیر از آی بی ام دارید، هر بار که کامپیوتر خود را روشن می سازید، پیام حق التألیف شرکت تولید کننده BIOSو شماره نگارش آن نمایش می یابد. با تولید یک سخت افزار جدید، به منظور ارائه خدمات به این ابزار، روتینهای جدیدBIOS باید ایجاد گردد.
فایل دسته ای batch file
فایلی است شامل یک سری فرمانهای DOS که یکی پس از دیگری اجرا می شوند. همانند وقتی که شما آنها را تایپ می کنید. فایل های دسته ای همگامی مفید هستند که شما مجبورید یک سری از فرمانهای DOS را مکرراً تایپ کنید. تقریباً تمام کاربران دیسک سخت یک فایل AUTOEXEC.BAT دارند که در زمان آغاز هر جلسه کار سیستم عامل اجرا می شود.
نقطه توقف، نقطه انفصال break point
محلی در برنامه که اجرای آن متوقف می شود تا برنامه نویس بتواند وضعیت برنامه، محتویات و متغیرها و غیره را کنترل کند. نقطه توقف در برنامه اشکال زدا (debugger) مورد استفاده قرار گرفته و با گنجاندن دستورالعملهای خاصی در محل مورد نظر، تعیین می گردد; این دستورالعملها باعث انتقال کنترل به اشکال زدا می گردند.
راه اندازی کردن، بوت کردن BOOT
بارگذاری و سیستم عامل در حافظه که معمولادیسک سخت و گاه گاهی از روی دیسک نرم انجام می شود. راه اندازی معمولا روال خودکاری است که با روشن نمودن یا بازگردانی (reset) کامپیوتر شروع می گردد. مجموعه ای از دستوران که حافظه ROM(حافظه فقط خواندنی) قرار دارند، شروع به اجرا می کند. دسنورات مجموعه ای از خودآزماییهای هنگام روشن شدن (POST) را به منظور حصول اطمینان ار صحت عملکرد ابزارهایی مانند دیسک های سخت انجام می دهند، سپس محل سیستم عامل راتعیین و آن را بارگذاری می کنند. در نهایت کنترل نیز را به سیستم عامل می دهند.
boot
عبارت " poling yourself up by your own bootstrap " ( گلیم خود را از آب بیرون کشیدن) گرفته شده است، که این امر راه اندازی از روی دیسک نرم را غیر ممکن می سازد.
اشکال گیر bug
یک غلط برنامه نویسی که باعث کارکرد نادرست برنامه یا سیستم کامپیوتری شده نتایج نادرست ببار آورده یا باعث قفل شدن سیستم می گردد. واژه bug (به معنی ساس، بچه حشره) از آنجا ناشی شده است که یک بار حشره واقعی یکی از مدارهای نخستین کامپیوتر رقمی الکترونیکی یعنیENIAC را دچار اشکال کرده بود.
دسته ها : کامپیوتر
دوشنبه هفتم 5 1387
X